Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

CU VIATA MEA APAR VIATA 039

Sâmbătă, 14 mai 2011, începând cu ora 10.00, la Liceul cu Program Sportiv Botoşani s-a desfăşurat etapa judeţeană a concursului cu tematică de protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”, organizat de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoşani în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Botoşani şi Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Botoşani.
         
Concursul de protecţiei civilă “ Cu viaţa mea apăr viaţa “ este deschis participării tuturor elevilor din învăţământul gimnazial şi liceal, cu excepţia elevilor din clasa a XII-a, având ca obiectiv înţelegerea rolului, locului şi atribuţiilor protecţiei civile în România.

În competiţie au intrat 19 echipaje, 15 formate din elevi de la ciclul gimnazial (Şcoala cu clasele I-VIII Flămânzi, Şcoala cu clasele I-VIII Orăşeni Deal, Şcoala nr. 11 Botoşani, Şcoala nr. 7 Dorohoi, Liceul cu Program Sportiv, Şcoala nr. 6 Botoşani, Şcoala cu clasele I- VIII Văculeşti, Şcoala nr. 14 Botoşani, Şcoala cu clasele I- VIII Cristeşti, Şcoala cu clasele I-VIII Cordăreni, Şcoala cu clasele I-VIII Avrămeni, Şcoala nr. 8 Dorohoi, Şcoala nr. 17 Botoşani, Şcoala nr. 7 Botoşani) şi 4 echipaje formate din liceeni (Grupul Şcolar Dimitrie Negreanu Botoşani, Grupul Şcolar Bucecea, Liceul cu Program Sportiv Botoşani şi Grupul Şcolar de Industrie Uşoară Botoşani).  Competiţia a avut două probe, teoretică şi practică.
La proba teoretică elevii au avut de rezolvat un chestionar cu 30 de întrebări din domeniul protecţiei civile. Proba practică a constat în transportarea, contracronometru, a unui accidentat pe targă şi parcurgerea unei curse cu obstacole, având masca de protecţie contra fumului şi gazelor pe faţă.
La categoria “gimnaziu”, locul I a fost adjudecat de echipajul Şcolii nr. 17 din Botoşani, iar la categoria “liceu”, primul loc a fost ocupat de echipajul reprezentativ al Liceul cu Program Sportiv Botoşani. Acestea vor reprezenta judeţul Botoşani la etapa regională a concursului.
         
Prezenţi la acţiune, reprezentanţii DJTS Botoşani au desfăşurat prima activitate în cadrul proiectului “Tinerii voluntari în domeniul situaţiilor de urgenţă”, realizat în parteneriat cu ISU Botoşani, sub egida “2011 - Anul european al voluntariatului”. Proiectul are ca scop creşterea numărului de voluntari în domeniul situaţiilor de urgenţă. Tinerii au primit materiale informative şi de promovare a campaniei. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

CU VIATA MEA APAR VIATA 039
DorohoiNews.ro, 16-05-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat și doamnă pentru curățenie ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC CONTED SA Dorohoi adresează sincere condoleanțe colegei noastre Gabriela Popușoi, în ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro